„Margučių marginimas vašku“

2021 m. kovo 30 d. pagal vykdomą ilgalaikę 40 val. kvalifikacijos tobulinimo programą Įvairių priemonių panaudojimas dailės ugdymui“ vyko II modulio – gerosios patirties renginys apie margučių marginimą vašku ir kitomis priemonėmis. Renginyje dalyvavo rajono dailės ir technologijų mokytojai.

Metodinio būrelio pirmininkė Irena Arlauskienė  pristatė  Liberto Klimkos knygą „Tautos metai“. Šioje knygoje pasakojama apie tradicines lietuvių šventes,  jų kilmę ir šventimo papročius, margučių raštų semantiką. Įdomu tai, kad lietuvių tauta yra išlaikiusi iki šių dienų labai archajiškus jų raštus.

Dar viena Irenos pristatyta knyga – tai menininkės Jūratės Urbienės knyga  „Takas per pievą“. J. Urbienė yra augalinių marginimo technologijų pradininkė Lietuvoje. Todėl daugelis patarimų, kaip pasigaminti augalinius dažus gali praversti dažant margučius.

Renginio dalyvės ne tik dalinosi patirtimi, kaip margina kiaušinius, tačiau pademonstravo savo išmonę, kaip pritaiko įvarius buities daiktus, kuriuose kaitina vašką – tai ir aliuminiai šaukštai, fondiu indai, eterinio aliejaus indai…

Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos dailės mokytoja Simona Tekorienė ir Tytuvėnų gimnazijos mokytoja Danguolė Žukauskienė dalinosi patirtimi, kaip margina kiaušinius akriliniais dažais. J. Graičiūno gimnazijos mokytoja Albina Rimšienė pademonstravo kiaušinį nudažytą mėlynių uogų nuoviru. Buvo prisimintas dažymas vyne,  įvairių daržovių, erškėtuogių arbatos nuoviruose, nagų laku, Ebru.

Kadangi kiaušinis tapo ir Velykų stalo dekoracija – tai dalyvės  pademonstravo  savo kurtas dekoracijas, naudojant įvairias dekoro technikas: klivlingas, dekupažas, karoliukai.

Po teorinės dalies, prasidėjo praktinė, kurios rezultatus pamatysime po Velykų. O kad margučiai būtų labai gražūs, reikia juos tinkamai nudažyti, todėl Irena Arlauskienė mielai pasiūlė atnešti nudažytus kiaušinius jai ir pamirkyti jos paruoštuose „gelžūniuose“ (juodojo alksnio žievės ir surūdijusio metalo nuoviras).

Ką gi, lauksime rezultatų, kuriuos galėsime pamatyti virtualioje parodoje, Tarnybos puslapyje.